Achtergrond.
In the series ''situations from practice'' we share a case in our newsletter that we recently tackled from our Development services.
Michael van den Berg die sinds 2019 binnen Ypsylon HR Groep verantwoordelijk is voor de afdeling Development heeft in 2021 een niche label opgericht, dat zich specifiek richt op selectie- en ontwikkelvraagstukken binnen geüniformeerde beroepen. Het LACU wil bijdragen aan een veilige samenleving, capabele en zelfverzekerde geüniformeerde professionals.  In deze nieuwsbrief delen wij een praktijkvoorbeeld van de selectiedagen die wij voor de gemeente Amsterdam uitvoeren.
Selectiedagen bieden een effectieve methodiek om meerdere expertises in te zetten om tot een eerlijke en zorgvuldige beoordeling te komen over geschiktheid en ontwikkelpotentieel van deelnemers.
Lees hieronder verder hoe wij te werk gaan:
De vraagstelling en opdracht:
De gemeente Amsterdam heeft ieder jaar weer een behoefte aan nieuwe instroom handhavers. Enerzijds omdat de opgaves in de stad blijven toenemen en complexer worden. Anderzijds omdat, zoals bij elke organisatie, er sprake is van uitstroom. Middels onze methodiek helpen wij de gemeente om te bepalen welke sollicitanten geschikt zijn of over voldoende potentieel beschikken om deel te nemen aan het interne opleidingsprogramma – de BIO pool (Boa in opleiding).
Het bepalen van het juiste profiel:
Wie is de handhavers van de toekomst? Het is zeer relevant om goed te definiëren welke eigenschappen belangrijk zijn om in de selectie te hanteren en op te selecteren. Hoewel het functieprofiel een richting geeft, is het daarnaast van groot belang om feedback op te halen uit de praktijk. Hoe doen de nieuwe handhavers het in de praktijk, waar lopen zij tegen aan en wat zijn oorzaken en redenen van vroegtijdige uitstroom? Op basis van deze informatie is het zaak om tot een goed gedefinieerd uitgangsprofiel te komen om te toetsen op de selectiedag.
Binnen de gemeente kijkt men gelukkig ook naar ontwikkelpotentieel en leervermogen en is de organisatie zo ingericht dat de nieuwe handhavers een passend opleidingstraject krijgen.
De methodiek:
Binnen het LACU is specialistische kennis over uniformberoepen en werken wij samen met een testontwikkelaar (Van der Maesen & Koch). Samen hebben we een goed onderbouwd en gestandaardiseerde methodiek ontwikkeld, waarin zoveel mogelijk sprake is van standaardisatie en objectieve toetsing van de relevante eigenschappen. Onderdelen die deel uit maken van het programma zijn; persoonlijkheidsonderzoek, capaciteitenonderzoek, gestructureerd interview en een praktijkcasus. De eerste twee onderdelen worden voorafgaand aan de selectiedag afgenomen en de andere twee onderdelen op de selectiedag zelf.
De beoordeling:
Deze methodiek zorgt voor een volledige beeldvorming van de deelnemers en door zoveel mogelijk standaardisatie wordt objectiviteit gewaarborgd en komen wij tot een eerlijke en zorgvuldige oordeelsvorming. Er wordt gewerkt met duidelijk omschrijven beslisregels, om subjectiviteit en bias zoveel mogelijk uit te sluiten. De deelnemers worden voorts allemaal besproken in een eindberaad. Hier zijn alle betrokken selecteurs bij aanwezig om de resultaten toe te lichten.
Het vervolg:
Na afloop worden de rapportages opgemaakt en krijgt elke deelnemer een maatwerk rapportage toegestuurd, waarin tevens ontwikkelpunten worden meegegeven.
Wilt u meer weten over onze selectiedagen en methodiek? Neem contact op via [email protected].

